Mindfulness

“Uważność polega na tym, aby być w życiu w pełni przytomnym. Polega na dostrzeganiu wyrazistej niepowtarzalności każdej chwili. Czujemy się wtedy bardziej żywi. Zyskujemy też bezpośredni dostęp do własnego ogromnego potencjału umożliwiającego wgląd, transformację i zdrowienie.”

Jon Kabat-Zinn

Zapraszam Cię na kurs Redukcji Stresu metodą mindfulness (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction).

Mindfulness, tłumaczony na język polski jako uważność, jest specyficznym sposobem pełnego doświadczania życia, doceniania całej jego różnorodności i nieprzewidywalności. Jest osobistą relacją względem odczuć wewnętrznych (wrażeń zmysłowych, bodźców fizycznych, myśli, emocji) i zewnętrznych (warunków atmosferycznych, słów i zachowań innych osób, różnych zdarzeń i okoliczności), postrzeganych zarówno jako przyjemne, neutralne, jak i nieprzyjemne a nawet zagrażające. Prowadzi do zerwania z nawykowymi reakcjami na to co dzieje się w nas i wokół nas i zastąpienia ich świadomą odpowiedzią na zmieniające się okoliczności. Dzięki temu jest skutecznym sposobem radzenia sobie z wyzwaniami życia codziennego, stresem i kryzysami.

Źródło: https://www.polski-instytut-mindfulness.pl/o-mindfulness/

Kurs MBSR został stworzony ponad 40 lat temu, w latach 70-tych XX w. przez prof. Jona Kabat-Zinna wraz z zespołem i wdrożony w 1979 roku przez Centre for Mindfulness (CFM) in Medicine, Healthcare and Society w University of Massachusetts. Kurs MBSR jest pierwszym i najbardziej naukowo przebadanym kursem Mindfulness. Polski Instytut Mindfulness szkoli i certyfikuje nauczycieli MBSR we współpracy z the Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA), który jest autoryzowany przez Center for Mindfulness in Medicine, Healthcare and Society (CFM) at University of Massachusetts. Jest z powodzeniem stosowany w redukcji stresu zarówno u osób zdrowych jak i z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, w wielu miejscach na całym świecie. Kurs opiera się na świeckich praktykach medytacyjnych. Obejmuje osiem regularnych 2,5 godzinnych spotkań oraz sześciogodzinny dzień uważności. Przed kursem i po kursie trzeba zarezerwować czas na indywidualne konsultację max. 30 min. W ramach każdego spotkania omawiane są kolejne zagadnienia związane z szeroko rozumianym stresem, postrzeganiem świata, nawykowych reakcji na sytuacje trudne, sygnałów z ciała, komunikacji itp. Najistotniejszym elementem kursu jest aspekt doświadczania, poprzez codzienną praktykę własną realizowaną w oparciu o materiały i nagrania kursowe. Nie jesteśmy w stanie zmienić świata, ale możemy zmienić swój stosunek do tego co nas otacza.

„Nie można zatrzymać fal, ale można nauczyć się surfować”,

Źródło: hasło z plakatu przedstawiającego 70-letniego jogina Swamiego Satchita‑Nandę ślizgającego się na falach hawajskiej plaży. Przywołuje je Jon Kabat‑Zinn m.in. w książce:
Gdziekolwiek jesteś bądź, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2014, s. 46. Jon Kabat‑Zinn

Wiele badań naukowych wskazuje na korzyści płynące z regularnej praktyki uważności. Należą do nich między innymi:

  • wzrost subiektywnego poziomu odczuwanego szczęścia,
  • obniżenie intensywności odczuwanego lęku, depresji i drażliwości,
  • poprawa pamięci, skrócenie czasu reakcji na bodźce oraz poprawa wytrzymałości umysłowej i fizycznej,
  • poprawa jakości związków międzyludzkich,
  • obniżenie wskaźników chronicznego stresu takich jak: napięcie w ciele, podwyższony poziom kortyzolu i nadciśnienie,
  • wsparcie w walce z poważnymi problemami zdrowotnymi takimi jak: chroniczny ból, nowotwory, uzależnienia,
  • poprawa działania układu odpornościowego.

Źródło: Mark Williams, Danny Penman, Mindfulness. Trening uważności. Samo sedno, Warszawa 2014, s. 12.

Kurs MBSR nie jest formą terapii i nie może jej zastąpić, chociaż często bywa jej istotnym wsparciem. Osoby będące w trakcie terapii mogą wziąć udział w kursie po uzyskaniu zgody swojego terapeuty.

Jak będzie przebiegał nasz kurs MBSR:

  • ta edycja kursu odbywa się stacjonarnie w siedzibie Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Progresseus w Ustanowie przy ulicy Głogowej 6
  • przed rozpoczęciem kursu i po jego zakończeniu, spotkamy się na krótkich konsultacjach
  • spotkania będą odbywać się raz w tygodniu i trwać będą 2,5 godziny, w czasie których wspólnie będziemy się uczyć (teoria będzie tu ograniczona do niezbędnego minimum) i praktykować mindfulness (osiem tygodni to minimalny okres potrzebny naszemu mózgowi do zbudowania nowych ścieżek neuronalnych i utrwalenia nowych, bardziej korzystnych nawyków reagowania na stres)
  • spotykamy się w środy w godz. 17.30-20.00, rozpoczęcie kursu 05.03.2025 o godz.17.30
  • integralną częścią kursu jest codzienna praktyka własna (około 40 minut) na podstawie otrzymanych na kursie materiałów i nagrań
  • po szóstym spotkaniu spotykamy się na wspólnej 6 godzinnej praktyce uważności zwanej „Dniem uważności” – 13.04.2025
  • nasza grupa będzie będzie bardzo kameralna, nie większa niż 8 osobowa
  • cena kursu, która wynosi 1300 zł, obejmuje 8 spotkań po 2,5h oraz 6 godzinny dzień skupienia – razem ponad 30 godzin dydaktycznych, materiały i nagrania
    (płatność na konto 70 1050 1025 1000 0092 4021 9023 najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem zajęć)
  • warunkiem uczestniczenia w kursie jest udział w co najmniej 7 spotkaniach i dniu uważności – tylko wtedy możesz uzyskać zaświadczenia o ukończeniu kursu sygnowanego przez Polski Instytut Mindfulness (nie uprawnia cię ono do uczenia mindfulness, a jedynie potwierdza ukończenie kursu, które może mieć znaczenie gdybyś w przeszłości chciał się doskonalić na dwuletnim studium nauczycielskim)

Harmonogram i tematy kursu:

blok temat data godziny
Tydzień 1 Odkrywanie uważności 05.03.2025 17.30-20.00
Tydzień 2 Postrzeganie świata 12.03.2025 17.30-20.00
Tydzień 3 Powrót do ciała 19.03.2025 17.30-20.00
Tydzień 4 Oswajanie stresu 26.03.2025 17.30-20.00
Tydzień 5 Uważność myśli 02.04.2025 17.30-20.00
Tydzień 6 Uważne porozumiewanie się 09.04.2025 17.30-20.00
Dzień uważności Wspólna praktyka mindfulness 13.04.2025 10.00-16.00
Tydzień 7 Dbanie o siebie 16.04.2025 17.30-20.00
Tydzień 8 Podsumowanie kursu i zaproszenie do dalszej praktyki. Odkrywanie siebie/Podążanie za sobą 23.04.2025 17.30-20.00

Prowadząca: Beata Patrzykąt-Owczarek – certyfikowany nauczyciel MBSR. Dbam o praktykę własną, biorę udział w odosobnieniach medytacyjnych, regularnie prowadzę grupy medytacyjne.

Zawodowo – psycholog, pedagog specjalny i coach kryzysowy, współzałożycielka NPPP Progressus w Ustanowie.

Telefon: 609 146 175, e-mail: nppp.progressus@gmail.com

Prywatnie – szczęśliwa żona i mama dwojga nastolatków, instruktor żeglarstwa, pasjonatka wędrówek po górach i lasach oraz fotograf amator. Uwielbiam relaks w ogrodzie, czytanie książek i spacery z moimi psami.

Tu możesz posłuchać medytacji ze mną. Jeśli się zdecydujesz na kurs, ten głos będzie Ci towarzyszył przez 8 tygodni.